Dzień Otwarty na Historycznym już za nami - relacja

Tegoroczny Dzień Otwarty na Wydziale Historycznym UG już za nami! We wtorek, 12 marca 2024 r., podczas trwających Dni Otwartych Uniwersytetu Gdańskiego, gościliśmy na naszym Wydziale licealistów wraz z nauczycielami, m.in. z I Liceum Ogólnokształcącego im. Książąt Pomorskich w Rumi oraz I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie.

Młodzież wzięła udział w warsztatach gier komputerowych przygotowanych przez dr. Wacława Kulczykowskiego, który opowiedział także o zajęciach "Historia w grach" na specjalności "Historia w przestrzeni medialnej" prowadzonych na kierunku Historia.

Licealiści wysłuchali pasjonujących wykładów popularnonaukowych, wygłoszonych przez: dr Agnieszkę Bednarek-Bohdziewicz z Instytutu Antropologii, dr hab. Iwonę Janicką, prof. UG i dr. hab. Dariusza Kaczora, prof. UG z Instytutu Historii, dr. Kamila Niedziółkę z Instytutu Archeologii oraz dr Magdalenę Staręgę Instytutu Historii Sztuki.

Dzięki uprzejmości Dyrektor Archiwum UG dr Moniki Płuciennik i całego Zespołu Archiwum UG, nasi goście mieli także możliwość zwiedzenia uniwersyteckich magazynów archiwalnych i zapoznania się z systemem archiwizacji gromadzonych dokumentów.

W międzyczasie, młodzież mogła również zmierzyć się w cyfrowych i planszowych pojedynkach gier o charakterze historycznym ze studentami i studentkami Koła Naukowego UGranie, a także wziąć udział w doskonale przygotowanej przez Koło UGranie – grze terenowej. Nad powodzeniem tego przedsięwzięcia czuwał, wraz z całą ekipą członków Koła, Mikołaj Kornacki, student kierunku Historia.

Duże zainteresowanie wzbudziła także, diorama historyczna prezentująca modę lat 30-tych oraz turystykę i rekreację II RP, przygotowana przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Retrospekcja, z Antonim Klimko - studentem Historii - na czele.

Przed budynkiem, na odwiedzających Wydział Historyczny, czekały zabytkowe auta, tj. Fiat 1500 z 1966 r., Mini Cooper z 1996 r. oraz VW Garbus z 1970 r. Prezentacja samochodów była możliwa dzięki współpracy z Bartoszem Gondkiem z Domu Weidemanna w Pruszczu Gdańskim i Automobilklubem Morskim z Gdyni.

Kandydaci na studia mieli także możliwość zapoznania się z najnowszą ofertą Wydziału Historycznego, podczas tegorocznych Dni Otwartych UG, na Wydziale Nauk Społecznych.

W auli WNS, gdzie odbywały się krótkie wykłady i prezentacje przedstawicieli poszczególnych wydziałów, Historyczny w tym roku reprezentował dr Wacław Kulczykowski. Podczas swojego wystąpienia, dr Kulczykowski opowiedział m.in. o nowym kierunku studiów na Historycznym - Projektowanie gier historycznych, który rusza już od akademickiego 2024/2025.

W strefie studenckich kół naukowych swoją działalność zaprezentowało aż 8 kół naukowych WH:

• UGranie - Ogólnouczelniane Koło Naukowe Gier Cyfrowych i Analogowych
  • Naukowe Koło Historyków UG
  • Studenckie Koło Naukowe Etnologów przy UG
  • Koło Naukowe Religioznawców
  • Koło Naukowe Historii Sztuki UG
  • Koło Naukowe Studentów Archeologii UG
  • Studenckie Koło Naukowe Archeologii Śródziemnomorskiej UG
  • Koło Naukowe Krajoznawstwa i Turystyki Historycznej

Studenci naszego Wydziału z pasją opowiadali zainteresowanym o swojej działalności w kołach i o studiach na poszczególnych kierunkach. Ich ogromne zaangażowanie i wkład pracy docenił Dziekan WH dr hab. Arkadiusz Janicki, prof. UG, odwiedzając stoiska wszystkich kół naukowych. Słowa uznania należą się przewodniczącym kół naukowych – Kajetanowi Olejko (Koło Naukowe Historyków), Mikołajowi Kornackiemu (Koło UGranie), Karolowi Przybyszowi (Koło Religioznawców), Jakubowi Czyżowi (Koło Archeologii), Natalii Baryluk (Koło Historii Sztuki), Kornelii Wojewódzkiej (Koło Etnologów), Wojciechowi Apostołowiczowi (Koło Archeologii Śródziemnomorskiej), Wiktorii Choińskiej (Koło Krajoznawstwa i Turystyki Historycznej) oraz wszystkim studentom - członkom kół biorącym udział w tym dwudniowym wydarzeniu.

Na sukces Dni Otwartych pracowało także grono administracyjne: Anna Lachowska, Monika Nagórska, Aneta Plaskiewicz, Dariusz Sobczuk.

Do zobaczenia za rok!

Data publikacji: wtorek, 19. Marzec 2024 - 14:57; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska Ostatnia zmiana: środa, 20. Marzec 2024 - 15:09; osoba wprowadzająca: Monika Nagórska